Finanční pomoc

Půjčka pro živnostníky

Pokud máte zkušenost se založením živnosti a firmy, jistě víte, kolik finančních prostředků je potřeba na její rozjezd. Může také nějakou dobu trvat, než si firma začne sama na sebe vydělávat – založení firmy není vůbec snadné.

V takové situaci přichází na pomoc půjčka pro živnostníky – typ finanční podpory určený pro začínající živnostníky a jednočlenné společnosti. V tomto článku se věnujeme problematice  – kde získat půjčku pro živnostníky, jaké formality musíte splnit pro její dosažení a proč může být dobrou volbou. Všechno, co potřebuje znát o půjčce pro živnostníky!

Kde získat půjčku na podnikání?

Výběr správného zdroje půjčky pro začínající živnostníky závisí na řadě faktorů, jako jsou obsahová náplň podnikání, výše půjčky, doba splácení nebo úvěrová historie firmy. Zde uvádíme některé subjekty, které mohou podnikatelům poskytnout finanční podporu:

Banky

Na začátku podnikatelské činnosti, nemůžete žádat o tradiční podnikatelský úvěr, protože v takovém případě musíte přesně doložit finanční historii své společnosti. V případě, že nemůžete předložit daňové přiznání a vlastníte například nemovitost, je vhodné zvážit její zastavení – pak můžete dosáhnout na úvěr. Vaše nemovitost bude považována za jeho zástavu.

Nebankovní subjekty

Úvěrové společnosti působící mimo bankovní sektor nastavují velmi flexibilní podmínky financování, a to i pro začínající živnostníky. Nabízejí rychlejší schvalovací postupy a menší požadavky na dokumentaci, což často s sebou nese vyšší úvěrové náklady. Pokud tedy máte zájem o rychlou nebankovní půjčku pro svou firmu, důkladně si ověřte podmínky a poskytovatele půjčky.

Úvěrové fondy

Na podporu mladých podnikatelů a jejich vstupu na trh existuje několik vládních programů a programů EU. Tyto půjčky jsou často určeny určitým skupinám, například start-upů, podnikatelek nebo velmi perspektivních oborů. Úvěrové fondy mají obvykle výhodnější podmínky než ty, které jsou k dispozici na volném trhu, ale je třeba si ověřit, jaké typy živnostníků daný fond podporuje.

Crowdfundingové platformy

Crowdfunding je způsob, jak získat finanční podporu od širokého okruhu investorů, kteří mají zájem o váš podnikatelský záměr. V tomto případě jsou finanční prostředky získávány prostřednictvím speciálních online platforem. Přestože se nejedná o typickou půjčku pro začínající podnikatele, může být zajímavou alternativou tradičních typů peněžních půjček.

půjčka pro začínající podnikatele


Jak získat půjčku pro živnostníky?

Vše záleží na tom, u kterého z uvedených subjektů o tento typ půjčky požádáte. V některých případech, například v bankách musíte předložit řadu dokumentů, v jiných nemusíte uvést účel půjčky, a v crowdfundingu se počítá se získáním důvěry investorů.

Mezi subjekty s největšími nároky na poskytování půjček začínajícím živnostníkům rozhodně patří banky. Jaké podmínky musíte splnit, abyste u tohoto subjektu získali půjčku pro živnostníky?:

  • nesmíte být zadluženi – banky neposkytnou podnikatelský úvěr lidem, kteří jsou zadluženi, protože vždy kontrolují registr dlužníků. Obvykle je nutné předložit doklad o tom, že nejste v prodlení se splácením;
  • nesmíte mít záznam v trestním rejstříku – banka neposkytuje finanční podporu osobám, které mají nebo měly záznam v trestním rejstříku
  • musíte mít ručitele nebo zástavu – jak jsme již zmínili, začínající živnostník není schopen předložit ani jedno daňové přiznání, takže banky mohou požadovat zástavu v podobě nemovitosti nebo bonitního ručitele.

Jak funguje půjčka pro živnostníky?

S půjčkou pro živnostníky získáte finanční podporu nejen při zahájení podnikání, ale i v jeho průběhu. Půjčka pro živnostníky Vám umožní realizovat podnikatelské aktivity, na které byste jinak nedosáhli z důvodu potřeby značných finančních prostředků. S půjčkou pro začínající živnostníky můžete dosáhnout toho, co jste si předsevzali při zakládání firmy, a nemusíte se zabývat nedostatkem finančních prostředků!