Čelíte mimořádným výdajům, které si nemůžete dovolit z vlastních peněz? Řešením pro Vás může být mikropůjčka. Jedná se o typ finanční podpory určený zejména pro méně solventní dlužníky, kteří nejsou schopni vytvářet si finanční rezervu. V tomto článku se zaměříme na mikropůjčky, zamyslíme se nad jejich specifiky a nad tím, kdo o ně může požádat.

Co je mikropůjčka?

Mikropůjčka je drobná půjčka (obvykle od 500 do 5 000 Kč), kterou běžně poskytují finanční instituce, nevládní organizace nebo jiné nebankovní úvěrové instituce. Mikropůjčka je skvělým řešením pro méně solventní společenské skupiny lidí, kteří někdy nejsou schopni pokrýt neplánované výdaje. Mezi ně patří pracující studenti, matky samoživitelky, důchodci nebo začínající podnikatelé. Obvykle nemají pravidelný zdroj příjmů a nejsou schopni vytvořit si finanční rezervu a zaplatit celou částku. I malé neplánované výdaje jim mohou způsobit finanční problémy. Mikropůjčka je vhodným řešením, jak se takovým situacím vyhnout. Může pomoci například v situaci, když do výplaty zbývá několik dní a je třeba ihned zaplatit nedoplatek energie. Nebankovní půjčka před výplatou se v takové chvíli může stát skutečným zachráncem.

Mikropůjčky se kromě toho velmi často využívají k založení živnosti nebo jednočlenné společnosti. V takovém případě obvykle začínající živnostník nemá finanční prostředky na rozjezd podnikání. Mikropůjčka může začínajícímu podnikateli umožnit začít vydělávat peníze.

mikropůjčka bez doložení příjmů


Hlavní parametry mikropůjčky

Nižší částka

Jak sám název napovídá, mikropůjčky jsou poskytovány na opravdu malou částku, takže se neosvědčí, pokud byste chtěli půjčené peníze použít například na celkovou rekonstrukci bytu. Jsou naopak výbornou volbou, pokud máte zájem o rychlou zápůjčku drobné částky, kterou budete moci snadno a rychle splatit. Výše mikropůjčky se obvykle pohybuje mezi 500 a 5000 Kč – což není mnoho, ale v některých situacích i to může být obrovská finanční vzpruha.

Krátka doba splatnosti

Člen mikro v pojmu mikropůjčka se nevztahuje pouze na částku, na kterou je finanční příspěvek poskytován, ale také na dobu splácení. Mikropůjčky se obvykle poskytují na krátkou dobu, často ne delší než maximálně jeden rok. To je činí atraktivními pro lidi, kteří potřebují hotovost okamžitě a nechtějí se vázat zbytečnými závazky.

Zjednodušený postup podávání žádostí

Proces vyřízení žádosti o mikropůjčku je obvykle mnohem jednodušší a rychlejší než u tradičních půjček od bank. Pro získání mikropůjčky nemusíte vyplňovat řadu dodatečných dokumentů ani předkládat v bance celou svou úvěrovou historii. Žádost o mikropůjčku lze navíc někdy vyřídit zcela online – finanční prostředky se mohou objevit na vašem účtu, aniž byste museli opustit pohodlí domova. Mikropůjčka přímo na váš účet je skvělým řešením, pro případ, že potřebujete rychlou finanční injekci!

Flexibilita

Mikropůjčky nabízejí značnou flexibilitu při použití finančních prostředků. Poskytovateli mikropůjčky nemusíte uvést na jaký účel vypůjčené prostředky použijete. Mikropůjčky lze použít na jakýkoli účel, proto jsou pro mnohé lidi atraktivním řešením.

Vysoký úrok

Mikropůjčky mají i své nevýhody – jejich úrokové sazby mohou být ve srovnání se standardními bankovními úvěry vyšší. Je to proto, že pro poskytovatele půjček je poskytnutí malých částek na krátkou dobu spojeno s větším rizikem.

Mikropůjčka bez doložení příjmu

Při žádosti o tradiční půjčku je třeba předložit potvrzení o příjmu, což může být pro některé skupiny lidí problematické. Pokud právě začínáte podnikat nebo pracujete na volné noze a částka, kterou vyděláváte, se měsíc od měsíce liší, banka vám pravděpodobně nebude schopna poskytnout finanční prostředky. Banky navíc kontrolují i záznamy v registru dlužníků – ve váš neprospěch je i to, pokud jste někdy měli problémy s dluhy. V takových případech mohou být právě mikropůjčky, které umožňují vzít si půjčku bez registru a bez potvrzení o příjmu, opravdu dobrým řešením.