Finanční pomoc

Jaký je rozdíl mezi půjčkou a úvěrem?

Mnoho lidí se často domnívá, že úvěr a půjčka jsou dva různé pojmy pro stejnou věc. Tato domněnka se však poněkud míjí s pravdou. Tento článek je věnován problematice rozdílů mezi půjčkou a úvěrem, zamyslíme se nad tím, kdy si brát půjčku a kdy úvěr a která z těchto dvou možností je pro vás výhodnější finanční řešení.

Půjčka vs. úvěr

V čem je největší rozdíl mezi půjčkami a úvěry? Ne v institucích, které je poskytují, ale v právních předpisech. Způsoby a možnosti půjček jsou stanoveny v občanském zákoníku, zatímco pravidla pro úvěry jsou obsažena v zákoně o spotřebitelském úvěru. Úvěry proto mohou poskytovat pouze instituce, které získaly od České národní banky licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru, zatímco poskytovatelem půjčky může být prakticky kdokoliv. Předmětem půjčky přitom nemusí být jen finanční prostředky – půjčit si můžete jakýkoli movitý majetek. Pokud jde o úvěr, vždy se jedná o finanční prostředky.

Kdy si vzít půjčku a kdy úvěr?

Základní rozdíly mezi půjčkami a úvěry již známe. Podle jakých kritérií si mezi nimi vybrat?

Úvěry

Úvěr se obvykle poskytuje na určitý účel – například na rekonstrukci nebo koupi bytu. Úvěry se řídí bankovními zákony, proto je proces ověřování úvěruschopnosti obvykle delší a často se vyžaduje i vlastní vklad, takže pokud potřebujete rychlou finanční pomoc z důvodu momentálního nedostatku peněz, úvěr pro vás není správnou volbou. Kromě toho banky a licencované nebankovní instituce často vyžadují podrobnou dokumentaci a náležité zajištění, což je pro mnohé nedosažitelné. Úvěry mají obvykle nižší úrokové sazby než půjčky, takže mohou být atraktivní pro zájemce, kteří nejsou schopni splácet vysoké splátky.

Půjčky

Bez uvedení účelu – pokud informace tohoto druhu nechcete finanční instituci poskytovat, je půjčka tou správnou volbou. Může se jednat například o půjčku před výplatou, kdy vám na účtu dočasně chybí peníze. Proces sjednání půjčky je obvykle mnohem rychlejší než v případě úvěru a bez dlouhého vyřizování, vzhledem k tomu, že půjčky jsou poskytovány různými subjekty. Rychlá půjčka je proto ideálním řešením pro lidi, kteří potřebují peníze ihned. Krátkodobá půjčka se navíc může hodit, když potřebujete peníze a nechcete se dlouhodobě finančně zavazovat. Tyto půjčky však mají zpravidla vyšší úrokovou sazbu než úvěry a vzhledem k tomu, že někteří poskytovatelé nemají licenci, jsou poměrně vysoce rizikové. Proto je na místě si před podpisem smlouvy důkladně ověřit, od jaké finanční instituce si půjčujete.

Kdy smlouvy vstupují v platnost?

Jak v případě půjčky, tak v případě úvěru získáte určitou částku peněz, kterou musíte splatit během jistého období. Největší rozdíl je v typu smlouvy a v tom, kdy vstupuje v platnost. Úvěrová smlouva nabývá platnosti dnem uzavření, bez ohledu na to, zda byly peníze již poskytnuty (konsensuální kontrakt). V případě půjček vstupuje smlouva v platnost až v okamžiku poskytnutí peněžních prostředků, jedná se o tzv. skutečnou smlouvu.

Co je lepší, hypotéka nebo půjčka?

Půjčka nebo hypoteční úvěr? Rozhodnutí závisí na řadě faktorů, jako je účel financování nebo finanční možnosti dlužníka.
Hypoteční úvěr bude výhodnější řešení, pokud plánujete použít peníze na koupi nemovitosti a máte finanční možnosti vložit vlastní prostředky. Rozhodně se jedná o dlouhodobý závazek (i na několik desetiletí), přičemž výše splátek bývá relativně nízká.

Pokud nedosáhnete na hypotéku, například kvůli nedostatečné bonitě, řešením může být právě půjčka bez vyřizování zbytečných formalit. Z dlouhodobého hlediska však mohou být půjčky dražší než úvěry, a proto mnozí zájemci o koupi nemovitosti upřednostňují hypotéky.