Obsah:
- Jaké druhy půjček můžeme využít k financování nábytku a vybavení
- Půjčka na bydlení
- Neúčelový úvěr
- Úvěr ze stavebního spoření
- Nákup na splátky
Jaké druhy půjček můžeme využít k financování nábytku a vybavení
Bydlení není jen o koupi domu nebo bytu. Nemovitost je třeba také zařídit a domácnost vybavit. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost. V dnešní době mnoho lidí financuje i vybavení domu nebo bytu z půjčených peněz. Kde si půjčit, když si chcete zařídit nebo vybavit byt? Která půjčka na nábytek nebo vybavení bude pro vás nejvýhodnější? V článku vám představíme možnosti, které vám usnadní najít vhodné řešení i pro sebe. Banky a nebankovní poskytovatelé představují několik produktů. Typické úvěry a půjčky na bydlení jsou: hypotéka, stavební úvěr nebo nebankovní půjčka na bydlení. Tyto půjčky můžete v určitých případech využít také na nákup nábytku nebo jiného vybavení domácnosti.
Půjčka na bydlení
Půjčka na financování bydlení je speciálním typem účelové půjčky, kterou můžete využít nejen na koupi, ale také na rekonstrukci nebo výstavbu nemovitosti či nákup vybavení domácnosti. Výhodou půjčky na bydlení jsou nižší úroky oproti běžným půjčkám a možnost odečíst si úroky od daňového základu. Do určité výše nemusíte ručit nemovitostí. Půjčky na bydlení jsou dobré řešení v případě, že nemáte žádné stavební spoření, nebo se chcete vyhnout zástavě nemovitosti. Speciální půjčky na bydlení poskytují i někteří nebankovní poskytovatelé půjček. Oproti předchozím způsobům financování je však nebankovní subjekty nabízejí s vyšší úrokovou sazbou, obvykle však bez poplatků za zpracování či předčasné splacení.
Neúčelový úvěr
Neúčelový úvěr není vázán na konkrétní produkt nebo službu. To znamená, že klient může půjčené peníze použít na nákup čehokoli, co chce. Běžně se označuje prostě jako půjčka. Mezi neúčelové úvěry lze zařadit hotovostní úvěr, úvěrovou nebo kreditní kartu. K nejznámějším a nejpoužívanějším neúčelovým úvěrům patří kontokorent nebo povolené přečerpání. Ten nabízejí bankovní společnosti svým klientům, kteří u nich mají účet. U nebankovních institucí je vhodnou alternativou k této neúčelové půjčce kreditní karta. Její princip je podobný. Do doby čerpání částky se jedná o možnost, kterou klient může, ale nemusí využít.
Úvěr ze stavebního spoření
Plánujete přestavbu nebo změnu zařízení a vybavení domácnosti? Každý stavební spořitel může po splnění podmínek čerpat stavební úvěr ze svého stavebního spoření. Abyste mohli získat úvěr ze stavebního spoření, musíte mít uzavřenou smlouvu o stavebním spoření a také musíte mít naspořenou určitou částku. Stavební spoření se v posledních letech dost vyvinulo a posunulo vstříc potřebám klientů. U některých spořitelen si proto můžete jako součást půjčky na rekonstrukci půjčit i peníze na pořízení nábytku nebo vybavení domácnosti.
Nákup na splátky
Nákup na splátky je v České republice velmi oblíbený. Nejčastěji tímto způsobem nakupujeme elektroniku, nábytek, ale třeba i oblečení a obuv. Dnes již můžeme nakupovat na splátky téměř v každém e-shopu nebo kamenném obchodě. Otázkou k zamyšlení je, zda se vyplatí kupovat věci, na které nejsou peníze. Pokud totiž přijdeme o příjem, můžeme se dostat do vážných finančních potíží. Jak funguje splátkový prodej a jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Výhodou je, že pořizovací cenu nemusíme zaplatit najednou, ale můžeme si ji rozložit do nízkých měsíčních splátek a nezatížit tak svůj rozpočet. Nákup na splátky je vlastně vázaný spotřebitelský úvěr, kdy si zákazník vezme půjčku na už vybrané zboží nebo službu. Poskytovatel zboží či služby je tedy zároveň i poskytovatelem spotřebitelského úvěru nebo může být jeho zprostředkovatelem mezi vámi a poskytovatelem. Nejčastěji se takto nakupuje vybavení do domácnosti či elektronika. V obchodech můžeme narazit na akce se splátkovým prodejem s 0% navýšením, ale běžně se přeplácí až 15 až 20 procent z ceny zboží. Takže nevýhodou nákupu na splátky je, že zákazník může utratit více, než si může dovolit.